Blog
Księgowość online kontra tradycyjna. Wielkie porównanie
W dobie wszechobecnej technologii cyfrowej i Internetu, wszyscy cenimy sobie swój czas i wygodę. Większość spraw załatwiamy dziś online – zakupy, przelewy, zamówienia, a nawet sprawy urzędowe. Prowadzenie własnej działalności gospodarczej wymaga niestety wiele czasu i wysiłku, dlatego warto korzystać ze wszelkich możliwych udogodnień. A co z księgowością?
Jak zorganizować obsługę kadrową przez internet?
Obsługa kadrowa przez Internet to dobry sposób na zadbanie o interesy naszych pracowników oraz outsourcowanie tego jakże ważnego obszaru działania przedsiębiorstwa. Jak jednak zorganizować taką obsługę oraz o czym w tej sytuacji koniecznie trzeba pamiętać?
KPiR online. Jak to wygląda w praktyce?
Osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą, a także spółki jawne, partnerskie i cywilne mają obowiązek prowadzenia księgi przychodów i rozchodów. Pozwala ona na ustalenie podstawy opodatkowania, która jest obliczana na podstawie zestawienia przychodów oraz poniesionych kosztów związanych z prowadzeniem danej działalności. Samodzielne prowadzenie tego typu księgi może być nieco skomplikowane oraz czasochłonne. W jaki sposób ułatwić sobie tę czynność?
Czy prowadzenie księgowości przez internet jest kosztowne?
Prowadzenie księgowości to jeden z obowiązków każdego przedsiębiorcy. Biorąc pod uwagę mnogość spraw, których należy dopilnować, to zadanie nie jest proste. Właśnie dlatego właściciele firm coraz częściej decydują się na korzystanie z pomocy biura rachunkowego. Rozwój technologii spowodował, że przedsiębiorcy mogą również zdecydować się na prowadzenie księgowości online. Na czym to polega i czy wiąże się z dużymi kosztami?
Korzyści wynikające z prowadzenia księgowości online
Żyjemy w czasach, w których większość spraw możemy załatwić przez Internet. Wielu z nas nie wyobraża sobie robienia zakupów czy opłacania rachunków tradycyjnymi metodami. Przedsiębiorcy również mają możliwość załatwienia wielu kwestii związanych z prowadzeniem firmy właśnie przy pomocy Internetu. Jedną z nich jest księgowość. Obecnie coraz więcej przedsiębiorców decyduje się na prowadzenie jej online. Takie rozwiązanie jest dostępne nie tylko dla dużych przedsiębiorców, ale również dla niewielkich firm. Jakie korzyści płyną z prowadzenia księgowości online?
Wybór biura do prowadzenia e-księgowości. Na co zwrócić uwagę?
W związku z pandemią koronowirusa zaobserwować można wzmożone zainteresowanie usługami księgowymi on-line. Warto jednak rozważyć przejście na e-księgowość również niezależnie od epidemii COVID-19 i obowiązujących obostrzeń.
Zasady wystawiania e-faktur. O tym musisz wiedzieć
Żyjemy obecnie w czasach dynamicznego rozwoju technologicznego, który ułatwia i usprawnia nam wszystkie dziedziny życia. Codzienny dostęp do Internetu sprawia, że możemy korzystać z usług bankowości elektronicznej, robić zakupy w sklepach on-line, być na bieżąco ze wszystkimi wydarzeniami, a także utrzymywać bliskie kontakty z naszymi znajomymi. Możliwości Internetu są od niedawna wykorzystywane również w księgowości. Coraz więcej firm korzysta z usług księgowości internetowej, a tradycyjne faktury są coraz częściej zastępowane e-fakturami.
Jak prowadzić ewidencję przychodów online?
Wszyscy podatnicy, którzy rozliczają się w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, są zobowiązani do prowadzenia ewidencji przychodów. Obowiązek ten nakłada na nich Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 17 grudnia 2002 roku w sprawie prowadzenia ewidencji przychodów oraz wykazu środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych. Powinna być ona prowadzona rzetelnie i bezbłędnie. Wszystkie pojawiające się w niej zapisy muszą być wprowadzane w układzie tabelarycznym, z zachowaniem chronologii i odpowiedniej regularności.
Kto nie może rozliczać się przez internet?
Coroczny obowiązek rozliczania się z Urzędem Skarbowym z PIT-u, czyli podatku dochodowego od osób fizycznych (od angielskiego Personal Income Tax) spędza sen z powiek wielu osobom. Na szczęście od 2018 roku mamy możliwość wypełnienia zeznań podatkowych on-line, co znacznie przyspiesza i ułatwia całą procedurę. Dzięki nowoczesnej platformie internetowej udostępnionej przez Urząd Skarbowy, na której dostępne są odpowiednie deklaracje (tzw. e-PIT), możemy zaoszczędzić sporo czasu, zachodu i nerwów.
Czy pełną księgowość można prowadzić przez Internet?
Każde przedsiębiorstwo musi rozliczać się z prowadzonej działalności. Temu służy księgowość, którą można prowadzić samemu lub zlecić profesjonalnym biurom. Jednak księgowość ma wiele podziałów oraz obejmuje kilka zagadnień, a jednym z nich jest księgowość pełna. Dlatego warto wiedzieć, czym ona jest i czy można ją prowadzić przez Internet.